Sida:Handbok i Kok-Konsten-1873.djvu/89

Från Wikisource, det fria biblioteket.
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Den här sidan har korrekturlästs

knäckas och haren stekes som wanlig stek. Såsen uppwispas med litet grädde.

132. Renstek

Lägges twå dagar i swag ättika, späckas med grofwa fläskremsor, rullade i finstött peppar, salt, nejlikor och ingefära. Fläskskiswor, litet lök, peppar och lagerbärsblad läggas i en kittel och deruti stekes steken på sakta kokeld, hwarunder den ofta wändes. Beströs med litet mjöl, spä­des med buljong, och stekes tills den kännes mör. Säsen uppwispas och silas.

Fisk-såser.

133. Korintsås

Så mycket korinter man behöfwer, rensas och sköljas wäl, torkas mellan rent linne; smör fräses med litet hwetemjöl och spädes med kokt watten. Häri läggas korinterna att koka en stund. Såsen göres lagom sötsur med socker­sirap och ättika.

134. Dillsås.

Sammanfräst smör och mjöl spädes med buljong. När det uppkokat afredes det med ett par äggulor, uppwispade i litet buljong. Sist ilägges finhackad dill och dithälles litet ättika.

135. Gulsås.

Smör och mjöl sammanfräses, spädes med buljong och deruti lägges litet socker och nägra