kanske konsuln mr Beckwith och guvernörens adjutant kapten Barnadiston. Med samtliga dessa herrar kom jag under min fortsatta vistelse på öarna i livlig beröring och särskildt på mycket god fot med Alison, Mitchell och Ingham. De visade mig nämligen stor vänlighet och gästfrihet och underlättade väsentligt mina arbeten.
»The honourable» Archibald Alison var sonson av den berömde historieskrivaren och son av den ryktbare artillerigeneralen sir Archibald A., som bland annat utmärkte sig i kriget i början av 1880-talet i Egypten och väsentligt bidrog till engelsmännens seger över Arabi pascha vid Tel-el-Kebir. Fastän ännu blott omkring trettio år gammal, hade sonen efter studier i Oxford nått den framskjutna platsen som guvernements- eller kolonialsekreterare på Bermuda. Han var gift och bebodde en elegant, konsul Conyers tillhörig villa vid en av Hamiltons vackraste avenyer. Vid denna bodde även Saltus Ingham, som var ungkarl, men i sitt vackra hem utövade stor gästfrihet. Sedan jag efter ett par veckor lämnat Hamilton för att på skilda platser inom ögruppen utföra mina undersökningar av korallreven, men ofta om kvällarna for in till staden för att deltaga i middagar och andra samkväm, tog jag enligt hans vänliga erbjudande vanligen in hos honom. Han var en glad och vänsäll man, mycket förmögen och tillhörde en gammal bermudisk familj.
Konsulns middag skänkte en mycket tilltalande föreställning om öarnas materiella resurser och de svarta fruarnas kokkonst. Till nöje för kulinariskt intresserade vill jag meddela matsedeln:
80