Hoppa till innehållet

Sida:Vid sjuttio år 1924.djvu/98

Från Wikisource, det fria biblioteket.
Den här sidan har korrekturlästs

Efter middagen gingo vi ut på verandan, där ett flertal klubbmedlemmar, mest unga officerare vid de på öarna förlagda trupperna eller från de talrika örlogsfartygen, slagit sig ner, och så följde ett par timmars angenämt samkväm i den svala, stjärnklara sommarnatten. Underbara vällukter från oleanderlundar och rosengårdar fyllde luften, och med cicadornas gnisslande läten från häckar och skogsdungar blandade sig glada negersånger och det taktfasta ljudet av dans och musik i den närbelägna stadsparken.

Följande morgon var jag tidigt ur sängen för att blott iklädd simbyxor och insvept i en badkappa kila ner till det första badet i havsviken — i vatten klart som kristall, fräsande som soda, simmigt som olja och 20 grader varmt. Ett par andra av hotellets manliga gäster infunno sig för att göra mig sällskap. Från balustraden vid hotellets bottenvåning kunde man direkt störta sig i det salta elementet, men sedan man simmat och plaskat av hjärtans lust, gällde det att snabbt kravla sig upp för en trappa och få badkappan om sig. Några morgonfriska amerikanska misser, som samlat sig på en balkong och med uppenbart intresse betraktat prestationerna i vattnet, tyckte nämligen att döma av deras indignerade opinionsyttringar, att det var oerhördt shocking att se nästan nakna karlar på det torra.

Från badet medförde jag mitt första förvärv till samlingarna, några exemplar av en mycket vacker, blågrå naken mollusk (Chromodoris sebra), som jag fann krypande bland algerna i stranden. I storlek och skönhet överträffade den vida sina nordiska fränder av släktena Aplysia och Aeolis och var ett förebud om de märkvärdiga skördar, som väntade.


82